Bezpieczeństwo baz danych

bbazy2W dzisiejszych czasach, bazy danych są zasadniczym składnikiem każdych aplikacji działających w sieci, które udostępniają zróżnicowaną dynamiczną treść. Odkąd niezwykle delikatne lub wręcz tajne informacje są umieszczane w owych bazach, jest rzeczą najwyższej wagi odpowiednia ich ochrona.

 

Najważniejszymi serwerami które posiada Wasza firma, będą te zawierające w sobie najbardziej krytyczne informacje takie jak : dane klientów, sprawozdania finansowe, szczegółowe dane na temat kadr, realizowanych projektów i tym podobne. Według przeprowadzonych na ten temat badań naukowych, 80% utraty danych firmowych dotyczy osób które są, lub w przeszłości były z tą firmą bezpośrednio związane. Obecnie największym wyzwaniem dla firm chcących ochronić swoje dane, jest utrzymanie odpowiedniej równowagi pomiędzy udostępnianiem pracownikom właściwego dostępu i jednocześnie ochrony wrażliwych danych tak bardzo jak tylko to jest możliwe.

Tradycyjnie, bazy danych były w znacznej mierze zabezpieczone przed zagrożeniem ze strony hakerów poprzez różnego rodzaju firewalle czy systemy wykrywające włamanie. Co więcej, systemy, programy, funkcje oraz kontrolery dostępu do danych wraz z identyfikacją użytkownika zawsze były nastawione na limitowanie oraz monitorowanie działań autoryzowanych użytkowników.

Comments are closed.