5 kroków przed podejściem do kredytu hipotecznego

Zanim podejmiemy decyzję, czy na pewno chcemy wziąć kredyt hipoteczny, warto najpierw oszacować możliwości finansowe, a także zastanowić się, jak rata kredytu wpłynie na nasze dotychczasowe wydatki i pewne przyzwyczajenia finansowe. Pamiętajmy, że decyzji o kredycie nie można podejmować pochopnie, ponieważ później, kiedy będziemy chcieli się go pozbyć, będziemy zmuszeni np. sprzedać mieszkanie czy dom, na który kredyt jest zaciągnięty.

Kilka ważnych kroków

By mieć profesjonalne wsparcie podczas starania się o kredyt hipoteczny, ważne jest wybranie odpowiedniej osoby, która nam w tym pomoże. Tu najlepsi są pośrednicy finansowi, którzy doskonale znają się na przepisach prawa, a także znają oferty banków. Dzięki temu w szybki sposób przeanalizują naszą zdolność finansową (służą do tego np. kalkulatory finansowe), a tym samym podpowiedzą, w jakim banku najlepiej starać się o kredyt. Pośrednicy finansowi pomogą także z przygotowaniem odpowiedniej dokumentacji kredytowej oraz wyjaśnią wszystkie niejasności. Samodzielne załatwianie wszystkich formalności może niekiedy przerosnąć osoby, które do tej pory nie miały jeszcze styczności z kredytem hipotecznym, dlatego tak ważne jest skorzystanie z usług pośredników finansowych.

Wybór odpowiedniej inwestycji

Kiedy już poznamy możliwości finansowe oraz odstaniemy zielone światło od pośrednika finansowego, możemy skupić się na wyborze inwestycji, na która będziemy chcieli zaciągnąć kredytu. To zwykle jedna z najprzyjemniejszych części całego procesu. Tu koniecznie zwróćmy uwagę na rodzaj wielkości inwestycji, a także wszelkiego rodzaju opłaty z nią związane (np. wysokość późniejszego czynszu), ponieważ tego typu wydatków nie zabezpieczy już kredyt hipoteczny. Pamiętajmy też, że jest konieczność posiadania tzw. wkładu własnego, tak więc i też to weźmy pod uwagę wybierając lokum. Im wyższa jego cena, tym wyższa kwota wkładu własnego.

Dopilnowanie wszystkich formalności

Od czego zacząć podczas ubiegania się o kredyt hipoteczny? Procedura odbywa się w kilku krokach.
1. Oszacuj swoje możliwości finansowe. Można obliczyć swoją zdolność finansową wykorzystując w tym celu tzw. kalkulatory finansowe.
2. Skontaktuj się z pośrednikiem finansowym, który wskaże Ci, który bank ma jaką ofertę i gdzie najłatwiej będzie uzyskać kredyt.
3. Następnie koniecznie przygotuj wszystkie niezbędne dokumenty i zabezpiecz wkład własny, który jest niezbędnym elementem kredytowania.
4. Kiedy już wybierzesz wraz z pośrednikiem finansowym najlepszy bank, złóż wniosek kredytowy.
5. Na końcu pozostaje poczekanie na decyzję banku i dopełnienie ostatecznych formalności.