Gazy techniczne – które z nich wykorzystuje się w spawalnictwie?

butla z gazem

Gazy techniczne pełnią bardzo istotną rolę w życiu każdego człowieka. Obcujemy z nimi na co dzień, nawet o tym nie wiedząc. A najlepszym tego przykładem może być Twój ulubiony napój gazowany, który również powstał tylko i wyłącznie dzięki temu, ze ludzkość korzysta z dobrodziejstw gazów technicznych.

Dziś jednak skupimy się nie na napojach gazowanych, a na spawalnictwie. To spawalnictwo bowiem jest bardzo ważną dziedziną, w której wykorzystuje się gazy. A w dzisiejszym artykule przedstawimy Wam 3 gazy spawalnicze: tlen, wodór oraz acetylen.

W jaki sposób się ich używa? Jak konkretnie służą spawaczom? Jaka jest ich charakterystyka? Oraz jak możemy pozyskać tego typu gazy?

Warto pamiętać, że gazy te wykorzystywane są nie tylko w przemyśle spawalniczym. Są one na tyle uniwersalne, że znajdują swoje zastosowanie również w innych gałęziach gospodarki oraz przemysłu.

1. Tlen – nie tylko do oddychania

Tlen to gaz, który wszyscy kojarzymy z – na przykład – butlami dla nurków. Okazuje się jednak, że ma on bardzo ciekawe zastosowanie również w innych dziedzinach. Jest bardzo przydatny w procesach medycznych oraz chemicznych – na przykład podczas utleniania różnych pierwiastków (takich jak wodór czy siarka). Tlen pozyskujemy z powietrza, a także z wody. Jest to jeden z najpowszechniejszych gazów technicznych, który łatwo się zdobywa. W kontekście spawalnictwa tlen jest absolutnie potrzebny podczas samej czynności spawania i cięcia metali. Dzięki niemu spoiny stają się twardsze.

Po gazy techniczne do spawania i nie tylko możesz zgłosić się do https://ekod.com.pl/oferta/gazy-techniczne/

2. Acetylen – nie tylko dla chemików

Acetylen to gaz dość słabo znany ludziom spoza branży przemysłowej. Jest on głównie używany podczas różnorodnych syntez chemicznych, kiedy łącza się ze sobą dwa pierwiastki. Acetylen może na przykład pomóc nam przygotować chlorek winylu albo też alkohol etylowy. Żeby uzyskać acetylen należy połączyć wodę z węglikiem wapnia. Jeśli chodzi o gałąź spawalniczą – acetylenu używa się w specjalnych palnikach wykorzystywanych do spawania i cięcia materiałów metalowych.

3. Wodór – nie tylko dla wody

Wodór znamy głównie z popularnego symbolu H2O, a więc z budowy cząsteczki wody. Okazuje się jednak, że ma on spore znaczenie w przemyśle technicznym i spawalniczym. Chemicy wykorzystują jego właściwości do łączenia różnych pierwiastków. Spawacze natomiast mają z nim do czynienia, gdy posługują się palnikami wodorowymi. Palniki te służą do cięcia metali oraz do spawania.