Rodzaje naczep używanych w transporcie

Nie trzeba chyba tłumaczyć nikomu, dlaczego flota samochodowa jest ważna w firmie takiej jak transport gdynia, prawda? Pojazdy są niczym krwinki czerwone w krwiobiegu i bez nich nie moglibyśmy funkcjonować. Warto, abyśmy poznali również specyfikę naczep, które wykorzystujemy w połączeniu z ciągnikami siodłowymi na co dzień.


Kiedy planujemy przewóz towarów, musimy odpowiednio dostosować naczepę do warunków, w jakich muszą być przechowywane. Dodatkowo dowiemy się też dziś o fundamentalnych sposobach załadunku towarów. Gotowi? Zaczynamy!

Jak możemy załadować towar?Przed typami naczep, warto, żebyśmy wiedzieli, jak umieszcza się na nich towary. Istnieją 3 rodzaje załadunków, a oto one:

  • załadunek tyłem; najczęściej stosowany, polegający na załadunku z tylnej części pojazdu,
  • załadunek górą; stosowany przy towarach sypkich,
  • załadunek bokiem; wzdłuż bocznej płaszczyzny pojazdu, możliwy w przypadku naczepy z firanką lub plandeką.


Typy naczep


Wiemy już jaki sposób załadowania wybrać, więc dowiedzmy się więcej o typach naczep, jakie możemy wykorzystać.


Chłodnia jest przeznaczona do transportu towarów, które muszą być utrzymywane w odpowiedniej temperaturze przez całą trasę. Nowsze modele posiadają kilka komór, dzięki którym możemy jednocześnie przewozić kilka typów towarów w różnej temperaturze. Używana głównie przy transporcie żywności, leków i produktów chemicznych.


Izoterma działa na zasadzie termosu. W przeciwieństwie do poprzedniej naczepy nie wytwarza odpowiedniej temperatury, a jedynie utrzymuje ją przez pewien czas. Właśnie z tego powodu potocznie nazywaną „izo” wykorzystuje się tylko na krótkich dystansach.


Firanka lub z niemieckiego tautliner to naczepa, której boki są przesłonięte kurtyną wykonaną z PCV rozsuwaną na czas załadunku i rozładunku. To ułatwienie pociąga za sobą konieczność dodatkowego zabezpieczenia ładunku podczas transportu. Najczęściej przymocowuje się ładunek za pomocą specjalnych pasów, aby wszystko zostało przewiezione w sposób bezpieczny.


Wywrotka to naczepa bez dachu, dzięki czemu możemy załadować towar górą. Posiada ona również możliwość podniesienia, przez co umożliwia znacznie łatwiejszy wysyp ładunku, którym może być na przykład węgiel lub piasek kwarcowy.


Cysterna sama w sobie jest naczepą składająca się z nadwozia w kształcie walca i może być odpowiednio przystosowana do przewozu płynnych chemikaliów, gazu lub paliwa. Istnieje również nazywana silosem naczepa do transportu towarów sypkich jak zboża.

 

First things first…


Zanim zdecydujemy się na załadunek towaru, upewnijmy się, że towar się w niej zmieści! Nie może dojść do gorszej sytuacji, w której zamówimy lub wykorzystamy nie taką przyczepę, jaką trzeba, prawda? Odpowiednie przygotowanie zaprowadzi nas daleko, a my dostarczymy towar szybko i bezpiecznie.